Ремонт мікрохвильовки у Львові

Ремонт  мікрохвильових одно- двох- секційних
+38(073) 725-00-23. Знижки на ремонт від 8% м. Львів

Ремонт, заміна модулів, плат грилів;
Ремонт, заміна датчиків;
Ремонт, заміна тенів, термостатів;
Профілактичні роботи, відновлення грилів;
Очищення від жирів, нагару;
Терміновий ремонт;
Виклик майстра, кур’єрська доставка;
Обслуговування  грилів.


    Приготування їжі – питання, з яким ми стикаємося фактично кожного дня, тому всім доводиться шукати на нього свої відповіді. Крім вибору і придбання продуктів важливим моментом кулінарії є спосіб приготування їжі. Одним з таких способів, який з’явився порівняно нещодавно, можна вважати приготування їжі в мікрохвильовій печі. Тому цей пост буде про те, як вибрати мікрохвильовку.

     Мікрохвильові печі (НВЧ-печі) все частіше стають невід’ємним атрибутом сучасної кухні, на рівні з такими представниками кулінарної техніки, як, наприклад, мультиварка.

     Історія мікрохвильової печі починається в 40-их роках ХХ століття, коли американський інженер запатентував її винахід. Перші мікрохвильові печі представляли собою ящики розмірами мало не до двох метрів і використовувалися у великих їдальнях.

     Принцип роботи мікрохвильової печі такий: в печі розміщено спеціальний пристрій – магнетрон, який забезпечує перетворення електричного струму в високочастотне поле. Під впливом цього поля молекули їжі починають рухатися, в результаті такого руху відбувається молекулярне тертя і нагрівання продукту.

     Перейдемо до основних характеристик мікрохвильової печі...

Тип мікрохвильової печі.

     Залежно від типу, печі прийнято розділяти на: НВЧ-соло, НВЧ з грилем, НВЧ з грилем та конвекцією, мультифункціональні НВЧ.

    НВЧ-соло, це самі прості мікрохвильовки, в яких присутня лише основна функція нагріву їжі за допомогою мікрохвиль.
     НВЧ з грилем мають один або два вбудованих гриля, які дозволяють підсмажувати скоринку в продукті.
    Мікрохвильовка з конвекцією. В конвекційній печі вбудований спеціальний вентилятор, який кондиціонує повітря, що забезпечує більш рівномірне і ефективне нагрівання.
    Мультифункціональні мікрохвильовки можуть мати, крім перерахованих вище, функції пароварки або хлібопічки.

     Думаю зрозуміло, що здійснити вибір мікрохвильової печі по її типу можна виходячи з Ваших потреб у тій чи іншій функціональності.

Об’єм мікрохвильовки.

     Від об’єму мікрохвильовки залежать об’єми посуду, який Ви зможете в неї поставити і відповідно кількість їжі, яку можна буде приготувати. Зрозуміло, що від об’єму залежать і розміри мікрохвильовки. Так що тут потрібно орієнтуватися на Ваші потреби в їжі та специфіку місця, де Ви хочете поставити піч.

   В основному НВЧ печі мають об’єм від 17 до 42 літра. Середніми і найбільш «купівельними» можна вважати печі з об’ємом 23-28 літрів.

Потужність мікрохвильовки.

     Розглядаючи параметр потужності мікрохвильової печі, в першу чергу можна сказати про потужність мікрохвиль. Як і інші види потужності, вона вимірюється в Ватах і може становити в сучасних мікрохвильових печах від 600 до 1500 Ват. Потужність мікрохвильовок така ж приблизно, як і у мультиварок.

     Чим більша ця потужність, тим швидше і “сильніше” піч розігріває продукти.

     Якщо в НВЧ-пічці присутні гриль та конвекція, то також вказується і їх потужність.

   В середньому потужність гриля перебуває в межах від 600 до 1250 Ват, а потужність конвекції – від 1300 до 2300 Ват.

    Для середньостатистичного користування можна порекомендувати купити мікрохвильову піч з потужністю мікрохвиль 800-900 Ват, потужністю гриля 1000-1000 Ват і потужністю конвекції 1900-2000 Ват.

Особливості внутрішнього покриття.

     Від якості внутрішнього покриття печі буде залежати надійність і довговічність її роботи. Найчастіше в НВЧ печах зустрічається покриття з емалі, кераміки або нержавіючої сталі.

     Покриття з емалі мають найчастіше «бюджетні» печі. Керамічне покриття зустрічається в більш дорогих моделях, воно має ряд переваг, але і ряд недоліків, тому оптимальним видом покриття мікрохвильовки вважається покриття з нержавіючої сталі.

Тип управління.

     Як і інші електричні прилади, НВЧ печі мають свої елементи управління. У нових мікрохвильовках, в основному, зустрічаються такі типи управління:
  •  Механічне. Це найпростіше управління, яке здійснюється за допомогою звичайного поворотного вимикача;
  •  Кнопкове. При такому управлінні робота печі регулюється шляхом натискання на кнопки і вибору відповідних параметрів;
  •  Сенсорне. Сенсорне управління в мікрохвильовій печі за своєю суттю схоже на кнопкове, тільки замість кнопок потрібно натискати на сенсорну панельку.

  Серед виробників кращих мікрохвильових печей, вироби яких можна рекомендувати до покупки, можна згадати LG і Electrolux.

    Хочеться ще сказати кілька слів про техніку безпеки при використанні мікрохвильової печі. Обов’язково уважно прочитайте інструкцію – в ній повинні бути зазначені заходи безпеки, наприклад те, що не можна нагрівати в НВЧ-печі (в першу чергу це стосується металевого посуду, закритих ємностей з рідиною і т.д.).

Ми на etov: http://texnoremont.etov.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.